Uygulamalar

BASINÇLI HAVA ÜRETMEK İÇİN, PARANIZI BOŞA HARCAMAYIN…

BASINÇLI HAVA ÜRETMEK İÇİN VİDALI KOMPRESÖRLERDE KULLANILAN ELEKTRİK ENERJİSİNİN ORTALAMA %25 - %45 ARASI BOŞA GİDİYOR

Birçok araştırmaya göre standart VİDALI Kompresörlerin çoğunlukla çalışma süresinin %50 si ile %70'i arasında yükte çalıştığı saptanmıştır. Bu oran hava üretilmeden boşa harcanan enerjinin ne kadar büyük miktarda olduğunu göstermektedir.

Bununla beraber klasik yıldız-üçgen yol verme gibi yöntemlerin doğal yapısından kaynaklanan yüksek kalkış akımları ihtiyacı, kalkışta yaklaşık üçte bire inen motor torku ve düşük güç faktörü diğer enerji kayıp nedenlerindendir. Sistemdeki mekanik ve elektrik teçhizatın azalan ömrü, elektrik motorunun korunmasındaki zayıflıklar diğer önemli maliyet kayıplarıdır.

Standart Vidalı kompresörler yük-boş ilkesiyle çalışırlar. Üretilen hava basıncı azami basınç değerine ulaşınca kompresör hava üretmeden boşta çalışmaya başlar. Sistemdeki basınç taban basınç değerine düştüğünde yeniden hava üretilmeye başlanır.

Mevcut tesislerimizin birinde yapılan ölçümlere göre 160 kW bir vidalı kompresörün boşta 200 A, yükte 290 A çektiği gözlemlenmiştir. Başka bir ölçümde 110 kW bir kompresörün boşta 100 A, yükte 180 A çektiği ölçülmüştür. Kompresörler boşta çalışırken, hava üretimi yapmadan yüksek oranda enerji sarfiyatı yapmaktadır. VORTEX KOMPRESÖR tarafından yapılan kompresör modernizasyonu sonrasında tesis bir yıldan kısa sürede yatırım maliyetini geri kazandırmaktadır.

TEK YAPACAĞINIZ; MEVCUT KOMPRESÖRÜNÜZÜN TEKNİK DEĞERLERİNİ VE 24 SAATLİK BİR ÖLÇÜMLE YAKLAŞIK DURUŞ KALKIŞ SÜRELERİNİ BİZE BİLDİRMEK.

VORTEX tarafından hazırlanan yeni Kontrol Sistemi kendi üretimimiz Tip Testli Master Panel Pano sistemi içine hazır montajlı vaziyette teslim edilmekte ve devreye alma işlemi teknik ekibimizin süpervizyonu altında birkaç saat içinde tamamlanmaktadır.

VİDALI KOMPRESÖRÜNÜZ %25-%40 ENERJİ TASARRUFU YAPMAYA BAŞLAYACAK.

Sistemimizin ana elemanı olan hız kontrol cihazlarının kullanıldığı makinalarda üretilen havanın basıncı ayarlanan değerde sabit tutulmaktadır. VİDA – MOTOR grubunun devri ise kullanılan havaya göre alınan basınç geri beslemesiyle otomatik değişmektedir. Bu şekilde kompresörün boşta çalışması önlenmekle beraber basınçlı havadan beslenen ekipmanlar daha verimli çalışmaktadır. Standart vidalı kompresörlerde motorlar nominal hızında vidalar ise çok daha yüksek devirlerde yol alırlar. Bu durum vida ve diğer mekanik sisteme zarar verir. Hız kontrollü VFD sistem yumuşak kalkış yaptığından ve gerekmedikçe motor nominal devrine çıkmadığından mekanik ekipmanın ömrü çok uzar.Vidalı kompresörlerin ihtiyaç duyduğu sabit tork en düşük devirlerde bile %100 sağlanır. Basıçlı hava üretiminde basınç arttığında maliyetlerde artar. Yük-boş sistemlerde yapı gereği üretilen basınç ayarlanan alt ve üst basınç aralığında olmak zorundadır. VFD hız kontrollü sistemlerde üretilen basınç değeri sabittir. 6 – 8 bar aralığında çalışan bir kompresör ,hız kontrol sistemiyle modernize edilip basınç 7 bar’a ayarlandığında basınç 7 bar’ın üzerine çıkmayacağından 7 ile 8 bar arasında tüketilen enerji maliyeti de önlenmiş olacaktır. Ayrıca sistemin girişinde cosФ yaklaşık 1 olacağından, ana enerji besleme sisteminin kompanzasyon yükü azalacaktır. Kompresör sistemi gerçek anlamda korunarak gereksiz duruşlar minimize edilmekte ve alternatif maliyet kayıpları önlemektedir.

VORTEX çözümü ile KOMPRESÖR MODERNİZASYONU yatırımınız bir yıldan kısa süre içinde kendini ödeyecek ve yıllar boyu kazanç sağlayacaktır.

Uygulamadaki avantajımız ve birikimimiz ayrıca profesyonel basınçlı hava sistemleri Vidalı Kompresörler üretmemizden gelmektedir. Yeni Kompresör alıyorsanız VORTEX KOMPRESÖR VSD serisini öneriririz.

2.2 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
3 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
4 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
7.5 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
11 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
15 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
18.5 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
22 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
30 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
37 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
45 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
55 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
75 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
90 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
110 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
132 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
160 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
200 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
250 kW Vidalı Kompresör İnvertör Uygulaması
315 kW Vidalı Kompresör Invertör Uygulaması
400 kW Vidalı Kompresör Invertör Uygulaması

İnvertör ile Kazanç Hesaplama Programı

Girilen bilgiler nekadar doğru olursa sonuçta o kadar doğru çıkar.

Kompresör kW : kW
Kompresör Markası :
Boşta Çalışma Zamanı : Saat
Yükte Çalışma Zamanı : Saat
Sistem Basıncı : Bar
Günde Çalışma Saati : Saat
Haftada Çalışma Günü : Gün
Ölçülen Amper L1 : A
Çalışma Voltajı : Volt
Lütfen Ad, Soyad ve E-Posta Adresinizi Giriniz.
Ad-Soyad:
Telefon:
E-Posta Adresiniz:

E-Bülten Aboneliğİ

İnvertör teknolojisi ile ilgili son gelişmelerden haberdar olmak ister misiniz?

İsim :
E-Posta Adresi:
Vortex Kompresör İnvertör Uygulamaları - İnvertör Çözümleri - www.vortexcompressor.com
2010 © Tüm Hakları Saklıdır.

Siteye Giren Toplam Ziyaretçi Sayısı: 179722